Hit enter after type your search item

Jak pracować zdalnie w 2020 r.

/
/
/
5 Views

Jak pracować zdalnie w 2020 r.

praca-zdalna-2020-jak-pracowac

Na początek należy wyjaśnić czym jest praca zdalna 2020. Otóż, jest to nietypowa forma zatrudnienia polegająca na wykonywaniu swoich obowiązków poza głównym miejscem pracy np. w domu. To Ty decydujesz o tym, ile czasu poświęcić pracy i gdzie będziesz ją wykonywać. Trzeba jednak pamiętać, że gdziekolwiek ją wykonujesz, praca musi być równie wydajna, jak gdyby wykonywało się obowiązki w firmie. Najwięcej korzyści w pracy zdalnej przynoszą wolne zawody takie jak: tłumacze, graficy, copywriterzy, redaktorzy, specjaliści SEO lub osoby zajmujące się komunikacją w mediach społecznościowych. Są to tylko przykłady najbardziej popularnych zawodów zdalnej pracy, lecz możliwości jest dużo więcej. 

Taki rodzaj pracy jest dużym udogodnieniem, może więc sprawdzić się idealnie jako praca w domu dla mam czy praca dla niepełnosprawnych, ale nie tylko. Odnajdą się w nim wszystkie osoby, które cenią sobie elastyczność i pewną dozę niezależności.

Czy praca zdalna 2020 jest legalna oraz jakie są formy zatrudnienia?

Praca zdalna jest jak najbardziej legalna. Stosuje się w niej te same przepisy, co do wszystkich innych form zatrudnienia. Możemy być zatrudnieni na na etat, pół etatu, umowę o dzieło lub dorywczo. Na początek jednak warto zadać sobie pytanie, czy taka forma zarabiania w ogóle nam odpowiada. Jednak coraz więcej osób decyduje się na taką formę zarobku. W ostatnich latach praca zdalna zaczęła konkurować  z innymi formami zatrudnienia. To świetne rozwiązanie dla osób, które zaczynają dostrzegać zalety takiego sposobu życia. Ostateczną formą pracy zdalnej jest całkowite przejście na freelancing. Forma prawna wykonywanych czynności zależy tu od charakteru biznesu, który prowadzimy. Ważne jest także to, że praca zdalna nie może wpłynąć na wysokość wynagrodzenia. Twoje wynagrodzenie nie ulegnie zmianie, ponieważ praca zdalna to po prostu zmiana miejsca wykonywania pracy, ale wciąż pracujemy, dlatego należy się dotychczasowe wynagrodzenie. 

Jak zorganizować miejsce pracy zdalnej w 2020?

Jeżeli jesteś zatrudniony w firmie to pracodawca powinien zadbać o stanowisko pracy swoich pracowników. Przede wszystkim należy zaopatrzyć wszystkich pracowników, którzy będą pracować zdalnie w komputery i telefony. Dodatkowo należy zadbać o dostęp do internetu oraz wgląd do służbowych plików, dysków, obsługiwanych platform i sieci. Pracując w domu, zadbaj o specjalnie wydzieloną przestrzeń do pracy, która pozwoli Ci się skupić nad wykonywanymi zadaniami. Często w domu nie jesteśmy sami, więc warto “odizolować się” chociażby w osobnym pokoju. Domownicy muszą również nauczyć się tego, że w czasie kiedy pracujemy, potrzebujemy ciszy i spokoju (szczególnie dotyczy to bawiących się dzieci). Istotną rzeczą jest to, żeby w naszym wyznaczony na pracę miejscu czuć się komfortowo. Warto zadbać o wygodne biurko, by móc swobodnie operować myszką oraz pisać na klawiaturze. Na blacie nie może też zabraknąć miejsca na dodatkowe elementy takie jak otwarty notes bądź teczka z dokumentami. Innym ważnym elementem w naszym domowym biurze jest dobrze wyprofilowane krzesło, aby nie nadwyrężać kręgosłupa. 

Ważne jest, aby rozgraniczyć życie rodzinne od zawodowego. Należy wtedy pilnie przestrzegać narzuconego harmonogramu. Najgorszym pomysłem jest, zostanie w łóżku i pracowanie z laptopem na kolanach. Taka pozycja, nie dość, że poskutkuje bólem w kręgosłupie, to nie pozwoli na pełne skupienie. 

Praca zdalna a koronawirus

Przez wprowadzenie w naszym kraju epidemicznego stanu zagrożenia spowodowanego COVID-19, wielu pracowników, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa postanowiło wykonywać swoje obowiązki w domu. Wiele przedsiębiorców przeszło na tryb pracy w systemie home office. Nowe przepisy mówią o tym, że w celu przeciwdziałania rozprzestrzeniania się koronawirusa pracodawca może polecić pracownikowi wykonanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania, czyli tzw. pracę zdalną.

Patrząc na względy bezpieczeństwa pracodawca może wydać pracownikowi polecenie wykonywania obowiązków służbowych w domu. Tego typu zlecona praca nie wymaga zgody zatrudnionego. Nawet jeśli do tej pory nie wypełniał w ten sposób obowiązków. W przypadku odmowy pracownika pracodawca może wyciągnąć odpowiednie konsekwencje (nawet w postaci zwolnienia). Przedsiębiorca może także zlecić wykonywanie pracy zdalnej w domu całej firmie. Natomiast nie ma przepisów, które mówią o tym, w jakiej formie ma nastąpić to polecenie, dlatego pracownik powinien dostosować się do każdej z nich  – zarówno telefoniczną, ustną jak i e-mailową. Istotne jest również to, że pracodawca może powierzyć wykonywanie pracy zdalnej także w innym miejscu niż dom pracownika.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This div height required for enabling the sticky sidebar